3 Kablolu Mini Hareket Sensörü Bağlantısı

3-kablolu-mini-hareket-sensörü

Bu makalemizde mail üzerinden bizlere yöneltilen “Hareket sensörü bağlantısı nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını paylaşacağız.

Günlük yaşantımızda anahtarlar yerine artık sensörler kullanmaya başladık. Özellikle birkaç dk geçireceğimiz yerlerde (Örn: banyo,  tuvalet gibi…) sensör kullanımının daha fazla olduğu dikkatimizi çekiyor. Tabi bununla beraber elektrik ustalarına para vermek istemeyen ev sahipleri bu sensörleri nasıl bağlayacakları hakkında pek bir bilgiye sahip değiller. 4 çıkışlı olan sensörleri rahatlıkla bağlayabiliyorlar fakat 3 çıkışlı sensör bağlantılarında sorun yaşıyorlar.

 
3 çıkışlı sensörler nasıl bağlanır?
 

Dikkat: Bu yazıdaki yöntemi uygulamadan önce cihazınızın kullanma klavuzundaki kurulum aşamasına uymanızı öneririz.Yanlış bağlantı sonucu cihazınızda oluşabilecek hasarlardan sorumlu değiliz.

Eğer 3 kablo çıkışının renkleri kahverengi, kırmızı, mavi ise ve kullanma klavuzunda mavinin nötr olduğu yazıyorsa,

 

Kahverengi kabloyu faza bağlayınız. Daha sonra mavi kabloya boş bir kablo daha bağlayınız tekrar mavi kabloya ambulünüzden gelen bir kabloyu bağlayınız ve bu kabloyu fişin nötr tarafına takınız,. kırmızı kabloyuda ampulün diğer kablosuna bağayınız. Ve lambanız yandı…

Anlamayanlar için şemayla göstermek istiyorum.

 

 

(Şemada  kırmızı=kahverengi         mavi=mavi             sarı=kırmızı)

3-cikisli-mini-sensor-baglantisi

 

Umarım faydalı olmuştur. Yapamayan arkadaşlar yorum bölümüne takıldıkları noktayı yazabilirler. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız.