ABD Seçim Sonuçları Belli Oldu

3 Kasım günü başlayan 59. ABD başkanlık seçimine Donald Trump ve Joe Biden rekabet içerisindeydi ve kesin sonuçlar açıklanmadan önce Trump, seçimlerle ilgili yasa dışı işlere başvurulduğunu ve oyların çalındığı iddiasıyla mahkemeye gideceğini belirtmişti ancak bugün kesin olarak açıklanan sonuçlara göre ABD 59. Başkanı Joe Biden oldu.

Daha önce yayınladığımız makalede seçimlerde Joe Biden’in önde gittiği fakat Trump sonuçları mahkemeye vereceğini ifade etmiştik. Özellikle Pensilvanya eyaletinde Trump mahkeme kararıyla büyük bir zafer kazandık şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

donald-trump-secimi-buyuk-farkla-kazanıdk

ABD Yeni Başkanı Kim?

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden oldu.

BIDEN’IN KAZANDIĞI EYALETLER

Toplam Delege Sayısı (290): Vermont (3 delege), Virginia (13 delege), Massachusetts (11 delege), Connecticut (7 delege), New Jersey (14 delege), Delaware (3 delege), Maryland (10 delege), Illinois (20 delege), Rhode Island (4 delege), New York (29 delege), New Mexico (5 delege), District of Columbia (3 delege), Colorado (9 delege), California (55 delege), Oregon (7 delege), Washington (12 delege), New Hampshire (4 delege), Minnesota (10 delege), Arizona (11 delege) Maine (3 delege), Hawaii (4 delege), Nebraska (1 delege), Wisconsin (10 delege), Michigan (16 delege), Pensilvanya (20), Nevada (6)

 

joe-biden-abd-baskani-oldu

Kesin seçim sonuçlarına göre Joe Biden 290 delege, %50,6 oy yüzdesi ve 74 milyon 872 bin 570 oy sayısı ile Donald Trump’ı geride bıraktı.

 

Joe Biden’den İlk Açıklama Geldi

Biden, twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Amerika, bu harika ülkeyi yönetmek için beni seçmenizden onur duydum” dedi.

Açıklamanın tamamı ise şu şekilde: “Amerika, büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğin için onur duyuyorum. Önümüzdeki iş zor olacak, ama size söz veriyorum: Bana oy verseniz de vermeseniz de, tüm Amerikalılar için bir Başkan olacağım. Bana verdiğiniz inancı koruyacağım.

Yorumlar

POPÜLER HABERLER