Andımızın Yazarı Reşit Galip Kimdir?

andimizin-yazari-resit-galip

Son yıllarda ülkemizde ki en büyük tartışma konularından birisi öğrencilerin sabah derse girerken andımızı okuyup okumayacağı oluyor. Reşit Galip tarafından yazılan andımızın hikayesini ve yazarın hayat hikayesi hakkında size kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Rodos doğumlu olan yazarın babası Hakim o zaman ki adıyla Mahkeme Reisi Mehmet Galip Bey, annesi Münevver Hanım’dır. Gençlik yıllarını burada geçiren yazar, ilk eğimini de burada almıştır. Liseyi okumak için İzmir’e giden isim gençliğin verdiği ateş ve kurtuluş savaşının etkisi ile heyecanlı bir dönem çıkarmıştır. Ferday-ı Temmuz adında bir gazete çıkarmıştır.

resit-galip-kimdir1911 yılına gelindiğinde yüksek eğitimini almak için İstanbul Tibbiye Mektebine giriş yapmıştır. Yazarlık konusunda ki iştahı sayesinde Hakikat isimli bir gazete ve Sivrisinek isimli bir karikatür dergisini bu dönemde çıkarmıştır. Öğrenciliği esnasında çıkan Balkan Harbine gönüllü olarak dahil olmuştur. Birçok cephede çalıştıktan sonra İstanbul’a gelerek 1917 yılında yarında bıraktığı okulunu tamamlamıştır.

Aynı okulda asistan olduktan sonra kendini akademik olarak geliştirmeye başladı. Atatürk ile araları Milli Eğitim Bakanını eleştirmesi nedeniyle serin bir dönem yaşasa da 1932 yılında Atamız tarafından milli eğitim bakanlığı için göreve davet edilmiştir. Bakanlığı esnasında 1933 yılında ilkokula başlayan çocuklar için bir yazı kaleme almış ve bunu farklı yerlerde okumuştur. Çocuk haftası konuşmasında okuduğu metin bakanlık kararı ile bu yıldan itibaren andımız olarak hep bir ağızdan okunacak kararı alınmıştır.