Bilim İnsanları Boğazımızın Üstünde Yeni Bir Organ Keşfetti

tubarial-tukutuk-bezi-yeni-organ

Bilim adamlarının yeni buluşuna göre boğazımızın üst kısmında yeni bir tükrük bezi keşfetti.

Bilim adamları, burnun arkasındaki nazofarenks bölgesinde mikroskobik, dağınık, tükürük bezlerinden başka birşeyin olmadığı düşünülüyordu ancak yeni keşfedilen bir tükrük bezi seti ortalama olarak yaklaşık 4 santimetre uzunluğundadır. Adı geçen organın, Torus tubarius adı verilen bir kıkırdak parçası üzerinde bulunması sebebiyle, bu yeni bezleri keşfedenler bunlara tubarial tükürük bezleri ismini vermeyi uygun gördüler. Araştırmacılar, 23 Eylül’de Radyoterapi ve Onkoloji dergisinde, bahsi geçen bezlerin boğazın üst kısmını aynı ellerimizde bulunan ter bezlerinin elimizi nemlendirmesi gibi burun kısmının nemlendirilmesinden sorumlu olduğunu ileri sürüyorlar. Ayrıca bu denli bir tükürük bezinin mikroskobik olmasıda düşünülemez çünkü elinize aldığınız zaman görebileceğiniz büyüklükte.

 

tubarial-tukuruk-bezleri

 

 Tubarial Tükürük Bezi Nasıl Keşfedildi?

Bilim insanları bu keşifi bir tesadüf sonucu buldular. Prostat kanseri tedavisi için uğraşan bilim insanları bu organın doku tespit etmede oldukça iyi neticeler verdiğini söylemekteler. Bilim insanları genetik olarak bir farklılıktan mı geliyor yoksa her insanda bu tubarial tükürük bezi var mı diye yaklaşık 100 insan denekte daha kontrol ettiklerinde aynı sonuca ulaşıyorlar. İnceleme yapılan endüstriye daha önceden bağışlanan kadavraları, bu yeni keşif için kullandıklarında ise, bilim insanları bu bezlere ulaşıyorlar. Ardından çekilen rontgen görüntüleri ile birlikte her insanda olduğu ortaya çıkıyor. Enson çekilen görüntü ise aşağıdaki gibi.

tubarial-tukutuk-bezi-yeni-organ

 

Anime bir görsel üzerinde bulunan bu tükrük bezlerini daha net görebiliriz. Bulunan bu bezler, prostat kanseri tedavisi için iyi gelişmelere sebep olacağa benziyor.

bilim-insanlari-bogazimizin-ustunde-yeni-bir-organ-kesfetti

 

Tükrük bezlerinin hasar görmesi doktorlara göre yaşam kalitesini zayıflatmakta. Radyasyon ise tükürük bezlerine hasar verebiliyor. Tükrük bezlerinin hasar görmesi demek doktorlarında dediği gibi yaşam kalitesinin azalması demek. Bu buluşla birlikte bazı hastaneler hastalar üzerinde denemeler yapıyor ve 1000’e yakın hastada tubarial tükürük bezleri radyasyona ne kadar mağruz kalıyorsa o kadar yan etkisini arttırdığını gözlemlemişler. Diğer tükrük bezleriyle aynı tepkiyi vermesi organın dahada araştırılarak prostat tedavisinde kullanılabilrmesi için ön araştırmaların yapılmasına sebep olmuş. Bu gelişmeyle birlikte kanser tedavisinde insanların ve bilimin daha da ilerleyeceği düşünülüyor. Daha farklı bir ifadeyle kanser hastaları artık daha az radyasyon ile tedavi olabilecek.