Ev Tapusu Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

ev-tapusu-almak-icin-gerekenler

Barınma ihtiyacınızı gerçekleştirmek için ev almaya karar verdiniz. Almak istediğiniz, bütçenize uygun olan evi buldunuz. Satıcı ile anlaştıktan sonra tapunun devrini gerçekleştirmek için gerekli kuruma doğru yola çıktınız. Tabi elinizi kolunuzu sallayarak giderek bu işlemi gerçekleştirme şansınız yok. Bunun aksine önceden hazırlamanız gereken belgeler var. Bu belgeler alıcı ve satıcı için farklıdır. O nedenle dikkatli davranmak gerekiyor.

Satıcı Tarafından İstenilen Evraklar

Satıcı tarafından istenen belgeler şunlardır.

-Tapu veya bunun fotokopisi,

-1 adet fotoğraf,

-Kimliğinizin aslı,

-başka biri satış işlemini yapacaksa vekaletname ve vergi borcu yoktur yazısı istenecektir.

 

Satıcının işlemden önce bunları temin etmesi gerekiyor. Alıcından buna benzer belgeler istenecektir.

Üçüncü bir şahıs alıcı işlemini yapacaksa vekaletname, kimlik, 2 fotoğraf gerekli olan belgelerdir. Bunları iki tarafından hazırladıktan sonra kuruma giderek satış işlemini gerçekleştireceğini özellikle belirtelim.

Tapuya giderken almanız gereken diğer bir belgede belediye rayiç bedeli belgesidir. Bunun başvurusunu alıcı yada satıcı gerekli belge ile giderek belediyeye yapabilir. Burada bir bedel ödemeniz gerekmiyor. Sadece evin belediye tarafından alınan ilk rayiç bedelini tapu müdürlüğüne sunmuş olacaksınız. İşlemler kısa sürede tamamlandıktan sonra sizde artık bir ev sahibi olabilirsiniz. Eksiksiz belgeler ile birlikte gitmeniz işlemin hızlı yapılmasını etkileyecektir. Hisseli satışlarda işler biraz daha karmaşık olabilir. Bunun için tapu müdürlüklerinden bilgi almak doğru olacaktır.