HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir?

HES kodu, vatandaşların toplu kullanım alanlarında ve toplu taşıma araçlarına binmeden önce gösterilmesi yasal zorunluluk olan, kişinin Covid-19 risk durumunu gösteren bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde kullanıcıların girmiş olduğu bilgilerle birlikte Sağlık Bakanlığı hem veri toplayabiliyor hemde risk takibini yapabiliyor. Bu uygulama sayesinde filyasyon ekiplerininde işi kolaylaşmış oluyor.

 

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodunu almak için öncelikle telefonunuza HES uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.

Android için HES uygulamasına erişmek için Tıklayınız

İos için HES uygulamasına erişmek için Tıklayınız

Hes kodu alım işlemlerinin anlatımına android uygulama üzerinden devam ediyoruz.

 

1- Hayat Eve Sığar uygulamasına giriş yapıyoruz.

hes-kodu-nasil-alinir(1)

  Çıkan ekrandan “Hes Kodlarım” ikonuna tıklayınız. Ardından gelen ekrandan “Yeni Kod Ekle” sekmesine tıklayınız.

hes-kodu-nasil-alinir(2)

Yeni kod ekle dedikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Burada bazen firmalar sürekli sorgu yapabilmek için hes kodları toplamaktadır. Devamlı olarak firmada kalmasını istemiyorsanız belirli bir tarihe kadar geçerli hes kodu oluşturarak paylaşabilirsiniz. Eğer otobüse binerken, kafelere, otellere, marketlere giriş yaparken kullanmak için sınırsız ve süresiz hes kodu oluşturmak istiyorsanız “Süresiz” seçeneğini seçerek devam diyebilirsiniz.

hes-kodu-nasil-alinir(3)

İşlemlerin ardından artık hes kodunuz hazırdır. Dilerseniz “Qr kod hes kodu” nuzu paylaşabilir dilerseniz doğrudan karşı taraf ile paylaşabilirsiniz.

hes-kodu-nasil-alinir(44)