Hipotermi Nedir? Hipotermi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

hipotermi

Hipotermi Nedir? Hipotermi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Vücut sıcaklığımız bildiğiniz gibi ortalama 37 derecedir. Bu sıcaklığın üzerine çıktığı durumlarda ve düştüğü anlarda ciddi sıkıntılar yaşama ihtimallerimiz bulunmaktadır. Bunlardan birisi de hipotermi olarak bilinen vücut sıcaklığının 35 derecenin altına düştüğü durumdur. Bu tür durumlar genelde dış etkenlerden kaynaklanmaktadır. Rüzgar, kar, soğuk su ve yağmur bu duruma neden olabilir. Yakın gelecekte iki askerimizin bu durum nedeniyle şehir olması insanların bu konuya olan merakının artmasına neden oldu. Tehlike 35 dereceden itibaren başlamaktadır. 35-35 derece arası en çok tehlikenin yaşanacağı ve ucunun ölümle sonuçlanacağı hadiselerin yaşanmasına neden olabilir. Peki bu durumda ne yapılması gerekir?

 

Hipotermi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

hipotermi-belirtileri-nelerdir-2020Bu ani ısı düşüşlerine hipotermi adı verildiğini kısaca anlatmaya çalıştık. Peki yakınımızda ki bu durumun içerisine düşerse ne yapmamız gerekiyor. 4 farklı türü olduğunu öncelikle belirtelim. 32 -35 derece arası hafif, 28-32 arası orta, 20-28 arası şiddetli sarsılma ve bilinç kaybı ve daha altı ise yaşam belirtisi yok anlamına gelmektedir.

Bu seviyelere göre müdahalede dikkatli bir şekilde yapılmalı. Bu durumda olduğu fark edilen kişi ilk olarak bir barınağa alınmalı ve odanın ılık olması sağlanmalıdır. Üzerinde ıslak giysi varsa onlar çıkarılmalıdır. Öncelikle ısıtılacak noktalar karın, göğüs, baş ve ense bölgeleri olmasına dikkat edin. Bunun için elektrikli battaniye, normal battaniye ya da gerekirse kendi vücut sıcaklığınız ile onu ısıtmaya çalışmalısınız. Bilinci açık olanlara sıcak içecek verebilirsiniz ancak kesinlikle alkol vermelisiniz. Biraz kendine geldiğindeyse doktora götürmeyi ihmal etmeyin.

 

Hipotermi Belirtileri Nelerdir?

Hipotermi’ye yakalandığınız durumlarda el ve ayaklarınızda ağırlık hissetmeye başlayabilirsiniz. Bunun yanında kontrolünüz dışında gerçekleşen hareketlerde hipoterminin belirtileri arasındadır.

 

Yaşam kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz.