İnstagram Butonlarının Yerleri Değişti

instagramin-tasarimi-degisti

İnstagram‘ın CEO’su Adam Mosseri, geçtiğimiz saatlerde instagram hesabından yeni bir gönderi paylaştı. Gönderide instagram butonlarının yer değiştiğini gösteren 2 adet fotoğraftan oluşan video görüntüsü var. Görüntüye göre Bildirim & Beğeni ve Gönderi Paylaş butonları üste taşınmış, alt kısıma ise Mağaza ve Reels butonları eklenmiş duruyor. Twitter üzerinden bu konuyla ilgili şuan büyük tepkinin olduğu bariz bir şekilde görünüyor. Dünya genelinden herkes twitter üzerinden “instagram update” diyerek tepkisini ortaya koyuyor.

Adam Mosseri’nin Yeni İnstagram Paylaşımı

 

Paylaşımının açıklamasıda “Nasıl Başladı ve Nasıl Gidiyor?” şeklinde.

 

İnstagram’ın Eski Tasarımı

2020-instagramin-eski-tasarimi

İnstagramın eski tasarımında üst bölümde, Hikaye ekle, Reels videoları ve Mesaj butonları bulunurken alt kısımda; Anasayfa, Keşfet, Gönderi Ekle, Bildirimler & Beğeni ve Profilim kısmı bulunuyordu.

 

İnstagram’ın Yeni Tasarımı

2020-instagramin-yeni-tasarimi

 

İnstagram’ın yeni tasarımında ise butonların yerleri epey değişmiş görünüyor. Sol üst kısımda bulunan Hikaye ekle kaldırılarak sağ kısmda Gönderi ekle ile birleştirilerek aynı telefonlarda video kaydından kamera kaydına geçişlerde veya tam tersi video kayıt modları arasında geçişlerde kullanılan yöntemdeki gibi kaydırarak oluşturacağınız gönderinin türünü seçmenizi sağlıyor.

Alt bölümde tamamen yenilenmiş görünüyor. Alt kısımda ise; Anasayfa, Keşfet, Reels Videoları, Mağaza ve Hesabım kısımları yer alıyor. Açıkçası bir kullanıcı olarak mağaza bölümünün doğrudan oraya alınması beni hiç memnun etmedi. İnstagram üzerinde zaten çok fazla reklam görüyorduk birde üzerine mağaza kısmından ürün gördükçe instagram kendinden soğutmadı değil. En kısa süre içerisinde mağaza butonunun farklı uygun bir yere taşınması ümidiyle diyelim.

Peki bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

 

İnstagram Kullanıcıları Tepkili

Hali hazırda çok fazla reklam gören ve butonların sürekli olarak güncellenerek yerlerinin değişmesine kullanıcılar twitter üzerinden tepki gösterdi.

 

Yukarıdaki gönderiye gerçekten katıldığımızı söylememiz gerekir.

Türkiye’den tepkilerin yağdığı gibi yabancı ülkelerdende tepkiler sürüyor. Twitter üzerinde “instagram update” ve “instagram update shop” hastagleri ile durum protesto ediliyor.