Kiracının Hakları Nelerdir?

kiracinin-haklari

Hiç kimse bir başkasının kiracısı olmak istemez ancak hayatın getirdiği şartlar nedeniyle bir ev ya da dükkan sahibi olana kadar kiracılık yapmak gerekiyor. Tabi bir kıracı olmak demek ev sahibi ne derse ona razı gelmeyi gerektirmiyor. Bununla ilgili kanunlar bulunuyor ve bu kanunların içerisinde ki detaylar sayesinde başkasının evinde oturan kişilerin hakları korunmuş oluyor. Bu haklara sahip olabilmek için mutlaka kira sözleşmesi yapmanız gerekiyor. Bu sözleşme dışında kiracı ya da ev sahibinin farklı bir sözleşme imzalaması gerekmez.

 

Kiracının Hakları

En önemli hak olarak bu sözleşmede belirtilen tarih dolana kadar kiracının bulunduğu noktadan çıkarılma hakkı yoktur. 2 yıl sözleşme imzalanmışsa 1 yılın sonunda onun oradan zorla çıkarılma hakkı ev sahibinde olmayacaktır. Sözleşme de aksi bir durum yoksa isterse kira sözleşmesini imzalayan taraf evi kısmen ya da tamamen başkasına kiraya verebilir. Tabi bu durumdan ev sahibinin de haberi olması gerekiyor.

Kiracının haklarından birisi de ev içerisinde bir kusur olduğunda bunu sözleşme şartları gereği ev sahibinden tamamlamasını isteyebilir. Eğer ev sahibi bunu karşılaşamazsa ve evden çıkma durumu olmayacaksa yapılan masraf kiradan sözleşme gereği düşülebilir. Ancak kendi zevki için evde bir değişiklik yapacaksa bunu ev sahibinin ödeme zorunluluğu yoktur. Kiracının en önemli haklarının bunlar olduğunu ve aksi bir durum olduğunda kendisini haklı duruma getirecek sözleşmeye mutlaka imza atmalıdır.