Laptop Çok Isınıyor Ne Yapabilirim?

laptop-cok-isiniyor

Laptop’u olanların en sıklıkla yaşadıkları problemin başında bu cihazın gereğinden fazla ısınması gelmektedir. Bunun nedeninin ne olduğu açıktır. Çalışan fan, işletim sistemini soğutma konusunda yeterli seviyeye çıkamıyor demektir. Bunun nedenleri arasında farklı problemler yatabilir. Fanın içerisinde biriken toz nedeniyle, fan çarkı gerekli hızda dönemiyor olabilir.

Bunu düzeltmek için laptop’un arka kapağını yerinden sökerek bir üfleme aleti ya da çekici yardımı ile içeri de bulunan tozu temizleyebilirsiniz. Bu sayede fanın daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Tabi buna rağmen soğutma işleminin aynı şekilde devam etmediğini ya da gerekli soğukluğa ulaşılamadığını görmeniz halinde yapmanız gereken farklı işler vardır.

 

Kontrol Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İyi bir soğutma cihazınızdan gerekli performansı almanız konusunda size önemli bir yardım sağlayacaktır. Bu yardımı alabilmek için bilgisayarınıza uygun bir soğutucu almanız gerekiyor.

Bundan önce fanınızın bozulup bozulmadığını kontrol etmenizde fayda var. Burada bir sorun varsa küçük bir değişiklik sizin sorununuzu çözecektir. Ancak sorun bundan kaynaklanmıyorsa yapmanız gereken cihazınıza uygun ve her noktada rahatlıkla bulabileceğiniz bir adet laptop soğutucu satın almak olacaktır.

Cihazınızın arka kısmına denk gelecek şekilde bunu yerleştirip çalıştırmaya başlamalısınız. Eğer gerekli soğutmayı sağlamasını istiyorsanız laptop’un arka kapağını yerinden çıkardıktan sonra bunu yerleştirmenizde fayda var. Bu aparattan bu şekilde daha yüksek bir performans alma şansına sahip olabilirsiniz.

 

Termal Macun’u Kontrol Edin

termal-macun

Bilgisayarınızın içini uzun süredir temizlemiyorsanız bu durumda termal macunlarınız sertleşmiş ve işlevsiz hale gelmiş olabilir. Böyle bir durum oldu ise kontrol ettikten sonra mutlaka işlemci üzerinden termal macunu kazıyarak yeni termal macun uygulaması yapmalısınız. Termal macun’u değiştirirken mutlaka vücudunuzdaki statik elektriği boşaltmalısınız. Aksi halde anakart üzerine dokunduğunuzda statik elektrik cihazınızın herhangi bir bileşenine zarar verebilir. Termal macun nasıl değiştirilir bilmiyorsanız youtube üzerinde bulunan herhangi bir videodan detayları öğrenebilirsiniz.

 

Termal macunu değiştirdiniz, altına laptop fanı koydunuz hala cihaz çok ısınıyor diyorsanız artık yapabilecek pek fazla seçeneğiniz yok. Belki laptop fanınız yeterince devirli dönmüyor olabillir. Fanı yağlamayı deneyebilirsiniz. Yine iş görmediyse bir ihtimal laptop soğutucu fanını değiştirerek sesten feragat edip daha yüksek devirle dönen uyumlu bir laptop fanı tercih edebilirsiniz. Böylelikle sorunu çözebilirsiniz.