Natamisin Nedir? İnsan Sağlığına Yararı veya Zararı Var mıdır?

natamisin-nedir

Fabrikasyon olarak hazırlanan gıda tüketimi son yüzyılda inanılmaz oranlara çıktı. Hazırlanan gıdaların ömrünün uzatılması ve daha fazla üretebilmek için bilimden yararlanılarak kullanılan çok sayıda madde bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Natamisin adı verilen maddedir. Bir antibiyotik olarak bilinen bu madde üretilen ürünün raf ömrünün uzatılmasına yardımcı olmaktadır. Gıda katkısı olarak E-235 koduyla bilinen bu maddenin kullanımı son zamanlarda tartışma konusu olmuştur. Ancak bu konunun neden olduğu ve yararı olup olmadığın kısaca değinelim.

 

Natamisin’in Kullandığı Yerler?

Bu maddenin kullanıldığı çok sayıda gıda vardır. Maya önleyici ve küfün oluşmasını engelleyen bu madde uzun süre tüketilmese dahi maddenin bozulmasının önüne geçmektedir. En sık kullanım yerleri sosis, peynir, meyve suyu, şarap ve yoğurt içinde kullanılmaktadır. Uygulanması direkt olarak maddenin içine enjekte edilmesi ya da püskürtme yöntemi ile uygulanmaktadır.

 

Natami’in Yararı ya da Zararı var mıdır?

Günlük insan vücudunun alması gereken oran 0.3 miligram olarak ölçülmüştür. Bu oranın üzerine çıkıldığında toksik olarak etkisini göstermeye başlayacaktır. Oran yükseltilmedi sürece insanların için zarardan çok yararı olacağı düşünülmektedir. Çünkü o besinleri sürekli olarak tüketiyoruz ve bu maddenin önlediği çok sayıda kötü maddenin oluşmasına engel olması yararlarından birisidir.

PH aralığının yüksek olması koruyucu etkisinin göstermesi açısında önemli bir detaydır. Son zamanlarda engellenmesi tartışılsa da şuan için bu yönde alınmış bir karar bulunmamaktadır. Ve kullanılmaya devam edildiğini ekleyelim.