Oynayan Çekiç Sapı Nasıl Sabitlenir

cekice-vida-atmak

Çekiç evlerde, inşaat alanlarında,  bahçelerde, marangozlarda ve birçok yerde kullanılan el aletleri arasında yer almaktadır. Her geçen gün yeni teknolojiye ayak uydurarak tasarımı ve kalitesi değişen çekiçler her zaman ortak amaca hizmet etmiş durumdalar.

Ancak bazı durumlarda çekiçler bizleri hayal kırıklığına uğratabiliyor ve canımzın sıkılmasına sebep olabiliyor. Duvara saat veya tablo asmak için, aylardır aynı yerde duran çekici çıkartıp çivi çakmak için kullandığımızda metal kısmı tahta kısmının etrafında dönmeye başlamaktadır. İşte bu gerçekten sinir bozucu…

Bunun düzeltilmesi ile ilgili birçok öneri sunulabilir ancak biz sadece bunlardan birkaçını dile getireceğiz.

 

Çekicin Demir Kısmı Dönüyor Ne Yapılabilir

Çekicin demir kısmı dönüyorsa yapılabilecek 3 işlem vardır. Bunlar su ile çözüm, genişletme ve sıkıştırma ile çözüm.

Önceliklele bilinmesi gerekir ki eğer vaktiniz varsa su ile çözüm en garanti yöntemdir. Çünkü sıkıştırma ile sabitlediğimiz çekicin sapı bazen darbeden dolayı yeniden dönmeye başlayabilmektedir.

1- Su İle Çekiç Sapı Düzeltme

Bu işlem yaklaşık olarak 3-4 saat alır ancak 1 gün suda bekletilmesi daha evladır. Çekicin metal kısmının sap üzerinde nerede durmasını istiyorsanız hizalayınız ve çekici bir su kabına koyarak, metal kısmının biraz üzerine gelecek şekilde kabı doldurun ve beklemeye bırakın. En az 3-4 saat su’da durmalıdır ancak 1 gün suda durulması önerilir. Bu işlemi keser sapındada yapabilirsiniz.

Buradaki temel mantık şu’dur. Tahta sap suyu gördüğünde şişerek demir kısmı iyice sıkıştırır böylelikle hareket engellenmiş olur.

 

2- Sıkıştırarak Çekiç Sapı Sabitleme

cekicsapi

Burada da yapabileceğiniz işlem çekiç sapına vida veya kırık bir tahta parçasıyla sıkıştırmaktır. Çekicin demir kısmını tahtanın ucuna kadar sıfır olacak şekilde düzeltin ve tahta kısma çekice 90 derece olacak şekilde tepeden vida atın. Bunu yapmanız tahtanın hacmini genişleteceği için çekicin demir kısmını sabitleyecektir.

Bizim önerimiz suya koyup bekletmeniz yönündedir. Çünkü çekiç sapları genelde sapları kolay kırılmaktadır ve pek fazla sağlam değildir. Bu sebeple vida atıldığında tahta kısmı parçalara ayırabilirsiniz. Buda hiç hoşunuza gitmeyecektir.

3- Genişleterek Çekiç Sapı Sabitleme

Çekip sapınızın üst kısmından kalın ve uzun bir vida yardımı ile çekicinizi veya keserinizi sabitleyebilirsiniz. Vida tahtayı çok iyi tutacağız için vida kırılmasığı müddetçe emniyetle kullanabilirsiniz.

cekice-vida-atmak