Umreye İlk Defa Gidenlerin Yapması Gerekenler Nelerdir?

umreye-gideceklerin-bilmesi-gerekenler

Dini vecibeleri yerine getirmek için önceden hazırlık yapmak çok önemlidir. Bu sayede yapılacak olan görevi doğru şekilde yapma imkanı daha rahat olur. Hacca gitmeden önce ya da hacdan sonra kutsal toprakları görebilmek için yapılan ziyarete Umre denilmektedir. Bu yıl içerisinde hac dönemi hariç her zaman ister diyanet aracılığı ile isterseniz de özel şirketler ile yapılabilmektedir. Tabi bu görevi yerine getirirken dikkat edilmesi gerekenler var.

Umrede Bilinmesi Gerekenler

Mutlaka ihram kurallarını bilmelisiniz. Bu konuda hocalar sizlere yardımcı olacaktır. Örneğin parfüm olan herhangi bir şey sürülmesine izin verilmez. İhrama girilirken avret yerlerinin kapatılması önemlidir. Umre tamamlandığında sakalların kesilmesi gerekir. Bu işlem Suudi krallığı içinde ki berberlerce yapılabilir. Yapacağını yolculukta uğramanız gereken yerlerinde başında Ravza-ı Mutahhara gelecektir. Çok kalabalık olduğundan burada ibadet etmek çok zordur. Medine içerisinde ki ziyaret yerleri Uhud savaşının geçtiği alan ve Kuba Mescidi’dir. Bu bölgeleri ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz. Yolculuğa çıkarken birlikte gideceğiniz insanları doğru şekilde tercih etmelisiniz.

Bol bol dua etmek gerekir. Herkes bunu yapacağını söyleyerek gitse de birçoğu günlük dertlere odaklandığı için bunu gerekli şekilde başaramaz. Hem kendinize, hem de etrafını da ki insanlar için dua edin. Orada yeni arkadaşlar edinin. Bunun için sohbet etmekten kaçınmayın. Unutmamanız gereken bir detayda umrenin kardeşlik olduğudur.