Uymululuk Modunda Dosya Nasıl Çalıştırılır?

Uymululuk Modunda Dosya Nasıl Çalıştırılır?

Uyumluluk modu nedir? Ne İşe Yarar?

Program, uygulama, oyun veya türleri bazen işletim sistemlerimiz ile uyumluluk sağlayamamaktadır. Bunun nedeni, uygulama oyun veya program oluşturulurken güncel işletim sistemlerine uygun olarak yazılmamasından kaynaklanmaktadır.

İşte bu sorunda oyun içerisinde birçok hataya sebebiyet verebilmektedir. Peki bir oyunu uyumluluk modunda nasıl çalıştırabiliriz?

 

Uyumluluk Modunda Uygulama Nasıl Çalıştırılır?

uyumluluk-modunda-oyun-nasil-calistirilir

 

Uyumluluk modunda çalıştırmak istediğiniz programın üzerine mouse sağ klik ile bir defa basın ve ardından özelliklere tıklayın.(Sol taraftaki görselde belirtlimiştir.)

 

 

 

uyumluluk-modunda-uygulama-nasil-calistirilir

 

Ardından sol taraftaki görselde gördüğünüz üzere üst sekmelerden “Uyumluluk” sekmesine tıklayın ve ardından “Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu” yazan yerdeki boş kutucuğu tik olacak şekilde işaretleyin. Ardından görselde, “Windows 7 ” yazan yere tıklayarak hangi uyumluluk modunda çalıştırmak istediğiniz seçebilirsiniz.

 

 

 

 

Bu seçim genellikle eski programlar için windows 7 olmaktadır. Bunların dışında, çalıştırmaya çalıştığınız program’ın daha düzgün çalışabilmesi için hemen alt kısımda bulunana “Bu programı yönetici olarak çalıştır” seçeneğinide tik olacak şekilde işaretlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle program, uygulama veya oyunu çok rahat bir şekilde sorunsuzca kullanabileceksiniz.

 

Bunları yapmanıza rağmen hala sorun yaşıyorsanız programı tekrardan kurmayı denemelisiniz. Programı kaldırdıktan sonra kayıt defterinden ve tüm klasörlerden kaldırmış olduğunuz uygulamanın kalıntılarını silmeyi unutmayınız.

Eğer kalıntı dosyaları silerken hata alıyorsanız aşağıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.