Van Depremi Kaç Şiddetinde Olmuştu?

23 Ekim 2011 Pazar günü saat 13.40 civarlarında Van Merkeze bağlı Tabanlı köyü ana merkezi olmak üzere büyük bir deprem meydana gelmiştir. 2011 Van depremi şiddeti 7.2 olarak ölçülmüştür. Depremin büyüklüğü ile ilgili Kandilli Rasathanesi 6.6, ABD Jeoloji Araştırma Kurumu’na göre 7.2 olarak ölçülmüştür. Kandilli Rasathanesi, deprem sonrası yeni bir açıklama ile deprem merkezinde büyüklüğün 9.0 olduğunu belirterek moment büyüklüğünün 7.2 olduğunu ifade etmiştir. Bu ölçekte büyük bir deprem Anadolu tarihinin en büyük depremlerinden biri olarak tarihe geçti.

Moment Büyüklük (Mw) Nedir?

Moment büyüklük, deprem ölçümünün matematiksel olarak hesaplanarak ortaya konmuş, diğer hesaplama yöntemleri arasında en güveniliri denebilir. Eğer depremin moment büyüklüğü hesaplanabilmişse diğer yöntemlerin hesaplanmasına ihiyaç yoktur.

 

Van Depremi Ölü Sayısı

2011 Van depremi sonrasında Afad verilerine göre toplamda 644 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Toplamda 1966 vatandaşımız yaralanmış ve enkazın altından 252 vatandaşımız çıkartılmıştır.

Hayatını Kaybeden Vatandaşlarımız 644
Yaralanan Vatandaşlarımız 1966
Hayatını Kaybeden Vatandaşlarımız 252

 

Deprem sonrasında aynı hafta içerisinde büyüklükleri 4 ila 4.7 arasında değişen toplamda 187 artçı deprem meydana gelmiştir.

 

 

Van Depremi Sosyal Medyada Gündem Oldu

2020 6.6 büyüklüğündeki İzmir Depreminden sonra herkesin aklına Van depremi şiddeti ve Van depremi büyüklüğü geldi. Bunun üzerine sosyal medya üzerinden karşılaştırmalar yapıldı.

Van depremini yaşayan vatandaşlar, İzmir depremi için dualarda buluştu.

 

 

 

 

Kaynaklar:

Wikipedia

Afad

 

Yorumlar

POPÜLER HABERLER