Web Sitesi Hit Arttırma Yöntemleri

web-sitesi-hit-arttirma-yontemleri

Öncelikle Hit Nedir: Webmaster’lar ve site sahipleri tarafından yaygınca kullanılan bir terimdir. Anlamı da; bir websitenin belirli bir zaman aralığında belirli sayıda gelen ziyaretçi sayısına ‘hit’ denir.

Hit nasıl yükseltilir, zararları ve yararları nedir?

Hit yükseltmek isteyenler için birçok yöntemler mevcut. Bunlar aşağıda gösterildiği gibi;

 • Özgün yazılar ve içerikler kullanmak,
 • (Blog ve Forumlar için) Günde 1 tane bile olsa Konu açın / Yazı yazın.
 • Web site temanız ve yazı tipiniz göze uyumlu halde olsun,
 • Özellikle Google site yöneticisi araçlarını kullanınız,
 • Pagerank değeri yüksek sitelere reklam vermek,
 • Pagerank değeri yüksek sitelere (Örn: Wiki) açıklayıcı tanım ile backlink vermek,
 • Web sitenizin SEO ayarları uygulanmış olsun.

Bu yukarıdaki maddelerde belirttiğim seçeneklerin hepsini uyguladığınızda kısa sürede Google’da hem index sayınız artacak daha fazla kitleye hitap edip ziyaretçi sayınızda ciddi bir artış olacak hem de alexa da üst sıralara çıkarak rakipleriniz arasında zirvede olabilirsiniz.

web-trafik-arttirma-yollari

Kullanılmaması Gereken Yöntemler

 • Auto Hit / Hit kazanma siteleri ve Programları
 • Toplistler
 • Süreklilik ve çözüm odaklı makale
 • Sosyal medya kullanımı

 

Hit kazanma siteleri ve programı: Kullanıldığında belirli kişilerin birden fazla tıklaması sonucu sitenizin çoğul hit sayısı artar fakat önemli olan ‘Tekil Ziyaretçi sayısıdır’. Anlık olarak alexa sıralamanızda düşüş sağlar fakat ziyaretçi / hit artırma konusunda daha çok zararlıdır (Tavsiye edilmez!).

Toplist: Toplist siteler bünyelerinde ücretsiz sitelerden ücretli sitelere, PR0 sitelerden PR6 sitelere, Muhafazakar sitelerden Ad*lt sitelere kadar hepsini barındırdığından ve link çıkışının fazla olmasından dolayı size hiçbir yararı yoktur, Örnek vermek gerekirse;

Bir toplist sitesinde 2000 kayıtlı web site olduğunu düşünürsek, sitenizin tıklanma oranı 2000 de 1’dir, bu da günde 1 tıklamadan ayda 28 tekil ziyaretçi eder ve etkisiz eleman durumundadır.

Aslında bunlar çok fazla işe yaramayan yöntemler. Asıl işe yarayan şey sabır ve süreklilik.

Google-botŞimdi gelelim süreklilik ve çözüm odaklı makaleye… Bir web sitesinde sürekli olarak düzenli makale yayınlamak site haritasını güncellemesi ve google botlarının sitenizde sürekli olarak yeniden gezinmesine sebep olur. Bu da indexlenmemiş makaleniz varsa indexlenmesini, google algoritmasına sürekli güncellenen bir site olduğunu öğretir. Bu durumda index hızınız inanılmaz yükselir. Şimdi haber sitelerini veya aklınıza gelen yüksek hitli bir siteyi düşünün, ne paylaşırsa paylaşsın başlık ne olursa olsun anında ilk arama sonuçlarında o siteyi görüyorsunuz değil mi? İşte google algoritmasının ana prensibi. İlk arama sonuçlarınıda boşverelim yeni paylaşılan bir makale indexlendi mi diye kontrol ettiğinizde google aramalarda 30sn önce paylaşıldı yazısını bile görmeniz mümkün. Youtube algoritmasıyla neredeyse aynı.

Çözüm Odaklı Olun!

Algoritmayı bir kenara bırakalım ve çözüm odaklı makale nedir birde onu anlayalım. Çözüm odaklı makale diye birşey yok aslında, tamamen bu makale yazılırken uyduruldu, belkide vardır… Kısacası bunun anlamı okuyucunun sizin sitenize girdiğinde aradığı şeyi bulması gerektiğidir. Eğer okuyucu bunu bulamazsa anında web sayfanızı terkedecektir. Şöyle düşünebilirsiniz; internette bir film arıyorsunuz ve izleyeceksiniz, google aramalarında filmi bir site paylaşmış görünüyor ancak siteye girdiğinizde alakasız bambaşka bir fragman vs konulmuş. O siteyi anında terketmiyor musunuz? Bu google’ın gözünde – puandır. Kullanıcı sitenizde ne kadar durursa o kadar + dasınız.

 

Sosyal İmleme

sosyal-imleme-kullanimi

Sosyal imleme, daha sadeleştirirsek web sitenizdeki paylaşımları sosyal medya platformları üzerinden paylaşmak, o anda sosyal medyada gezen bir kullanıcının herhangi bir konuda ilgisini çekmesi veya ihtiyacı anında o bilginin karşısına çıkmasıyla birlikte sitenize trafik sağlayabilir. Otomasyonlar kullanarak bunu otomatikleştirebilir ve artan hitinizin keyfine bakabilirsiniz.