WordPress ?doing_wp_cron Sorunu

wordpress-doing-wp-cron-sorunu

WordPress altyapısı birçok internet sitesi için kullanılan altyapılar arasında yer almaktadır. Bu denli fazla kullanılması farklı sunucularda kullanımdan meydana gelen hatalarıda beraberinde getirmektedir. Kullanıcı tarafından sınucu bazlı sorunların yazılıma yüklenmeside kaçınılmaz oluyor tabiki. Bu makalemizdeki sorun tamamen yazılımsal bu nedenle yapmanız gerekenler yazılım bazlı değişimlerden oluşacaktır. Bu yazımızda wordPress ?doing_wp_cron url sorununu ele aldık.

 

?doing_wp_cron Url Uzantısını Silme

wordpress-url-sorunu

Bu url uzantısını ortaya çıkaran “define( ‘ALTERNATE_WP_CRON’, true );” bu koddur. Bu kod, ziyaretçilerin sitenize girişiyle birlikte sanal cron otomatik olarak çalıştırılmış olur. Bu nedenle iki şekilde sorunu çözümleyebiliriz.

  1. Kodu silme
  2. Alternatif kod kullanma

 

1.Yöntem‘den başlarsak “define( ‘ALTERNATE_WP_CRON’, true );” kodunu silerek cpanel üzerinden cron oluşturmanız gerekmektedir. Cron nasıl oluşturulur bilmiyorsanız zamanlama kaçırıldı hatasını düzeltmeyi gösterdiğimiz makalemizde bu konuyada yer verdik, inceleyebilirsiniz. Genellikle bu sorunu 1. yöntem ile çözümlenmektedir.

 

2.Yöntem arkada çalışan sanal cron’u kapatabilirsiniz. Bunun için wp-config.php‘ye aşağıdaki kodu yapıştırın.

define(‘DISABLE_WP_CRON’, ‘true’);

 

Bu iki yöntemin ardından muhakkak sorun çözülmüş olacaktır. Herhangi bir sorun olursa yorum atarak destek alabilirsiniz.

 

Google Analytics ?doing_wp_cron Sorunu

Google analytics üzerinde aşağıdaki fotoğrafa benzer açılış sayfaları görüyorsanız bu sorunun sebebi de gelen ziyareçtiği sitenizin cron’u çalıştımak için yönlendirmesi ve ardından açılan sayfanın url yapısının bu şekilde değişmesinden kaynaklanmaktadır. Yukarıdaki yöntemlerle yani “define( ‘ALTERNATE_WP_CRON’, true );” kodunu sildikten sonra bu sorunda ortadan kalkacaktır.

wordpress-google-analytics-doing_wp_cron-sorunu