WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar

wordpress-eklentileri-ne-ise-yarar

WordPress tabanlı temalarda kullanılan bazı eklentiler bulunmaktadır. Eklenti olarak ayrılan bölümler birçok alanda değişik kullanımlar için tasarlandığı için yazımızda her birinin özelliği hakkında bilgi vermeyeceğiz, genel olarak eklentilerin nasıl çalıştığı, ne işe yaradığı ve sitenize olan yararları hakkında genel bilgiler vermek amacı ile bu yazımızı paylaşıyoruz. Ancak sitemizde yine bu eklentilerin teker teker tanıtımları yapılmak suretiyle verilen hizmetleri hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır. Bu sebeple sitemizin özel kategorisinden bu yazılımlar hakkında geniş bilgiler alabilirsiniz.

 

Eklentiler Hakkında Genel

WordPress eklentileri sitenin düzenlenmesinden, yazılımların paylaşımına, reklamların yerleştirilmesinden, Seo çalışmalarına uygun bir biçimde hazırlanmasına kadar birçok alanda sizlere hizmet vermektedir. Özel hazırlanan eklentiler sayesinde sizlerde WordPress tabanlı sitelerinizin güvenlikleri konusundan önlemlerinizi alabilir ve bu konudaki güncellemeler ile sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Her tema için birde özel üretilen ve tasarlanan eklentiler mevcuttur. Bunlar sayesinde de yine temanızın düzenlemelerini otomatik olarak yapabilir. Farklı eklentiler ile hazır girişleri sağlayabilirsiniz.

 

Eklenti Yüklenirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

wordpress-eklenti-isleviEklenti yüklenirken sitede dikkat edilmesi gereken belirli kurallar vardır. Bunların arasında en önemli olan popüler ve güncel eklentilerin seçilmesi ve aynı zamanda kendi temanıza uyumlu olan eklentileri seçmeniz olacaktır. Geniş kapsamlı eklentileri yüklemeniz sayesinde farklı işlevlerde bulunan eklentileri ayrıca temanıza yüklemek zorunda kalmazsınız.

Uyum sorunu yapan eklentiler sizin temanızda istemediğiniz ayarlamalar yapılmasına sebep olacaktır. Bu sebeple bu tür eklentilerde temanıza uyumunu araştırdıktan sonra yükleme işlemini yapmanız daha iyi olacaktır. Hazırlanan bazı eklentiler yüklenirken diğer bir eklenti ile çakışma yapmaması için özellikli birbiri ile uyumlu eklentileri seçmeniz son derece önemlidir. Eklenti araştırması yaparken wordpressin kendi internet sitesi üzerinden veya wordpress admin panel üzerinde bulunan “Eklentiler” kısmından arama yapmanız zararlı yazılımları yüklemenizi önler.

 

Özel Olarak Yazdırılan WordPress Eklentileri

Özel hazırlanan eklentilerde dikkat edilmesi gerekenler ise düzgün çalışmasını gerektirecek PHP ve MySQL alt yapılı hosting kullanma şartlarına göre değişim gösterebilir. Belirli alanlarda kullanılan eklentiler için sitenin hostingi ön planda tutulmaktadır. Bu sebeple sizlerde bu tür eklentilerinizde bu durumları dikkate alırsanız, uyumlu bir eklentiye sahip olursunuz.